زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

دستگاه‌های تصفیه آب، با حذف آلودگی‌های موجود در آب، باعث ارتقا سطح بهداشت و کیفیت آب آشامیدنی می‌شود اما اگر پس از پایان یافتن کارایی فیلترها، اقدام به تعویض آن‌ها نکنید، علاوه بر اختلال در کار دستگاه و آسیب رساندن به قطعات دستگاه، می‌تواند به سلامتی شما نیز آسیب بزند. پس بهتر است از زمان تعویض فیلتر تصفیه آب باخبر باشید.

بهترین زمان تعویض فیلتر تصفیه آب به چه صورت است؟

همانطور که می‌دانید دستگاه‌های تصفیه آب، دارای فیلترهای گوناگونی است که زمان تعویض متفاوتی دارند.

فیلترهای الیافی دستگاه تصفیه آب از الیاف مصنوعی پلی پروپیلن ساخته شده است. این فیلترها دقیقا مانند یک صافی عمل می‌کنند؛ به طوری که ذرات معلق در آب مانند گل و لای و شِن، زنگ لوله‌ها، ذرات ناشی از پوسیدگی لوله کشی و سایر آلاینده‌های معلقی که در آب وجود دارند را از آب حذف کرده و باعث زلال شدن و شفاف شدن آب می شوند.

فیلترهای الیافی باید حداکثر هر 6 ماه یکبار تعویض شوند. این زمان حداکثر عمر مفید این فیلترهاست. بدیعی است در مناطقی که آلاینده‌های معلق موجود در آب بیشتر هستند و کیفیت آب آشامیدنی پایین‌ تر است، این فیلترها باید زودتر از 6 ماه تعویض شوند.

فیلترهای کربن فعال وظیفه حذف کلر و گازهای شیمیایی، ناخالصی‌های آلی، بو و طعم نامطبوع را دارند.  کربن موجود در این فیلترها باعث می‌شود کلر و سایر گازهای شیمیایی محلول در آب، از آن حذف شوند.

معمولا پس از گذشت حدود 6 ماه، این فیلترها خاصیت جذب کنندگی خود را از دست داده و اصطلاحا اشباع می‌شوند. این فرایند باعث می‌شود تا جذب کلر و سایر گازهای شیمیایی موجود در آب صورت نگرفته و در آب باقی بمانند.

فیلتر ممبران اصلی‌ترین و مهمترین فیلتر دستگاه‌های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس است. وظیفه این فیلتر حذف ناخالصی‌های جامد محلول در آب مانند نیترات، فلزات سنگین (کادمیوم، سرب، جیوه، مس و …)، آرسنیک و املاح تشکیل دهنده سختی آب و کاهش سنگینی آب است.

چنانچه فیلترهای ذکر شده به موقع تعویض شوند، این فیلتر بین 2 تا 3 سال عمر خواهد کرد.

در مرحله پنجم دستگاه های پنج مرحله‌ای، فیلتر کوچکی به نام فیلتر کربن نهایی وجود دارد. وظیفه اصلی این فیلتر حذف طعم و بوی نامطبوعی است که ممکن است در اثر ماندن آب در منبع ذخیره دستگاه، به وجود آمده باشد.

به طور متوسط این فیلتر باید پس از گذشت یک سال تعویض شود. در غیر این صورت باعث آلودگی میکروبی و باکتریایی آب خواهد شد.

دیدگاه خودرا ثبت کنید

آدرس پست‌الکترونیک شما محفوظ می‌ماند،لطفا فیلدهای ستاره‌دار* را پر کنید.

واحد فروش و پشتیبانی

فروشگاه فیلتر 24


لطفا در ساعت های غیر اداری از واتساپ، پیام کوتاه یا فرم تماس زیر استفاده کنید.

071-37316561

09178871440

ارسال پیام